Specificații Tehnice
- Aromă: struguri negri, fructe roșii, notă răcoritoare ușoară de mentol
- Brand: Nasty Juice
- Serie: Original Series (Double Fruity)
- Tip produs: aromă concentrată pentru amestec DIY
- Cantitate: 30 ml
- Suport aromă: 100% PG
- Dozaj recomandat: 15–20% din volumul final
- Timp de maturare: câteva zile pentru fructe, până la 1–2 săptămâni pentru echilibru complet
- Nicotină: 0 mg (se adaugă separat, prin shot)
- Stil de vapat: potrivit atât pentru tragere strânsă, ca la o țigară (MTL), cât și pentru tragere semi-directă în plămâni (RDL), în funcție de baza aleasă
Aceste produse sunt destinate exclusiv fumătorilor și vaperilor de peste 18 ani. Vânzarea produselor de țigări electronice către minori este strict interzisă.
Atenție: Lichidul concentrat trebuie diluat înainte de utilizare. A nu se folosi nediluat.
Cum Se Folosește
- Alege volumul final și dozajul: 15–20% aromă din total (mai puțin = mai subtil, mai mult = mai intens).
- Toarnă aroma într-un flacon de amestec separat, nu direct în sticla aromei.
- Completează cu Bază E-Potion în raportul VG/PG dorit (50/50 pentru MTL, 70/30 pentru mai mult vapor).
- Pentru nicotină, înlocuiește o parte din bază cu Shot Nicotină E-Potion de 20 mg/ml.
- Agită energic 20–30 de secunde, apoi lasă la maturat.
- Precauție: nu vapa aroma nediluată și păstrează flacoanele ferite de lumină și căldură.
Cum Să Faci Lichidul de 0, 3, 6 sau 9 mg
La 20% dozaj, întreaga sticlă de 30 ml îți face 150 ml de lichid final. Restul volumului e bază; pentru nicotină, o parte din bază devine shot de 20 mg/ml. Formula: ml shot = (mg dorit × volum final) ÷ 20.
| Tărie finală | Aromă | Shot 20 mg/ml | Bază fără nicotină | Total |
|---|---|---|---|---|
| 0 mg | 30 ml | 0 ml | 120 ml | 150 ml |
| 3 mg | 30 ml | 22,5 ml | 97,5 ml | 150 ml |
| 6 mg | 30 ml | 45 ml | 75 ml | 150 ml |
| 9 mg | 30 ml | 67,5 ml | 52,5 ml | 150 ml |
Vrei un lot mai mic? Păstrează raportul: 20 ml aromă + bază până la 100 ml final, la același dozaj de 20%.
Avantaje și Dezavantaje
| Avantaje | Dezavantaje |
|---|---|
| Aromă recunoscută internațional, echilibru clar struguri–fructe roșii | Nota de mentol nu se potrivește celor care vor un strugure „curat”, fără fresh |
| 30 ml fac până la 150–200 ml de lichid — cost pe ml foarte mic | Necesită bază, eventual shot și un timp de maturare — nu e gata instant |
| Flexibil pe stil: MTL sau RDL, în funcție de baza aleasă | Suport 100% PG — la fel ca orice concentrat, cere dozare precisă cu seringa |
Pentru Cine Este Potrivit
- Vaperii care își fac singuri lichidul și vor un fructat all-day, dulce-acrișor, cu un plus de răcoare.
- Cei care caută un strugure „bar-style”, asemănător aromelor de unică folosință, dar la cost DIY.
- Pasionații care vor să exploreze și alte profile — vezi gama de Arome Concentrate DIY pentru mixuri complementare.
- Mai puțin potrivit dacă eviți complet mentolul; în acest caz alege un concentrat de struguri fără notă fresh.
Părere Finală
Asap Grape rămâne o referință la capitolul struguri: fructul e plin, aciditatea fructelor roșii îl ridică, iar mentolul discret îl face răcoritor fără să-l transforme într-un lichid „ice”. La 15–20% e un all-day sigur. Verifică dozajul la primul lot și ajustează după gust.
Întrebări Frecvente
Întrebări frecvente
Ce dozaj folosesc pentru Asap Grape?
Între 15% și 20% din volumul final. Pornește de la 15%, testează după maturare și crește dacă vrei un gust mai intens — surplusul nu se mai poate scoate.
Cât lichid final iese dintr-o sticlă de 30 ml?
La 20% obții 150 ml, iar la 15% ajungi până spre 200 ml de lichid gata de vapat. De aici vine costul mic pe mililitru față de lichidele gata făcute.
Cât timp trebuie să stea la maturat?
Fiind un profil fructat, e vapabil după câteva zile, dar strugurele și fructele roșii se leagă mai frumos în 1–2 săptămâni. Agită zilnic și ține flaconul la întuneric.
Ce bază VG/PG merge cel mai bine?
50/50 dacă vapezi MTL cu rezistențe peste 0,8 ohm și vrei aromă clară; 70/30 dacă folosești rezistențe cu valoare mică și vrei mai mult vapor. Suportul aromei e 100% PG, deci se integrează ușor în ambele.
Pot să-l fac cu nicotină?
Da. Aroma vine la 0 mg, iar nicotina o adaugi separat prin shot de 20 mg/ml — limita legală în România conform TPD (Directiva 2014/40/UE, transpusă prin Legea nr. 201/2016). Vezi tabelul cu rețetele de 3, 6 și 9 mg de mai sus.
Recenzii
Nu există recenzii până acum.