★★★★★4.7 GoogleLivrare gratuită peste 149 leiProducător RomânSibiu în 2-3 oreTPD 100%
★★★★★4.7 GoogleLivrare gratuită > 149 leiProducător RomânSibiu 2-3 ore

Cele Mai Bune Branduri de Țigări Electronice în 2026

În 2026, cele mai bune branduri de țigări electronice din România sunt Vaporesso, Vozol, Voopoo, Geekvape, Uwell, Aspire, Elf Bar, VUSE, VEEV și IQOS.

Diferența o face stilul de vapat pentru care a fost construit fiecare: capsulă reîncărcabilă, capsulă preumplută, unică folosință sau tutun încălzit. Am clasat aceste 10 branduri după vânzările din cele două magazine e-Potion din Sibiu și după rapoartele de vânzări de pe e-potion.ro, după rata de retur în primele 30 de zile și după disponibilitatea consumabilelor, nu după reclame. Toate respectă limita TPD de 2 ml și 20 mg/ml. Mai jos ai, pentru fiecare, modelul reper 2026 cu specificațiile reale și lichidul care i se potrivește.

Cele Mai Bune Branduri de Țigări Electronice în 2026

Distribuie

Categorii de produse
Top produse

Recomandări cheie

Curprins

    Pe Scurt: Ce Brand de Vape Alegi în Funcție de Profilul Tău

    Ia Vaporesso XROS pentru început, Voopoo sau Geekvape când vrei putere, Vozol Switch Pro dacă nu vrei să umpli nimic, iar pentru cel mai mic cost lunar prepară-ți lichidul dintr-o bază E-Potion cu un shot de nicotină.

    Tabelul pornește de la felul în care vapezi, nu de la fișa tehnică. Găsește rândul care te descrie și ai brandul, modelul reper și pagina de unde îl poți lua. Detaliile de baterie, rezistență și nicotină vin mai jos, la fiecare brand în parte.

    Profilul tău

    Alege

    Unde îl găsești

    Treci de la țigara clasică și vrei cel mai simplu kit

    Vaporesso XROS (capsulă reîncărcabilă)

    kituri Vaporesso

    Vrei arome gata dozate, fără reumplere

    Vozol Switch Pro (capsulă preumplută)

    Vozol Switch Pro

    Vrei putere și rezistențe interschimbabile

    Voopoo (Argus / Doric GO)

    kituri Voopoo

    Lucrezi pe teren, ai nevoie de rezistență la șocuri

    Geekvape (Aegis Hero 5, IP68)

    kituri Geekvape

    Vrei aromă maximă la putere mică (MTL)

    Uwell (Caliburn G4)

    kituri Uwell

    Vrei durabilitate și consumabile ieftine

    Aspire (PIXO Aura 2)

    kituri Aspire

    Vii din zona de unică folosință

    Elf Bar (Elfa Pro / 600 V2)

    kituri Elf Bar

    Vrei capsule disponibile în orice benzinărie

    VUSE (Go Reload 1000)

    kituri VUSE

    Vrei element ceramic și vapat discret

    VEEV One (capsulă preumplută)

    VEEV One

    Vrei gust de tutun real, fără lichid

    IQOS ILUMA i (tutun încălzit)

    gama IQOS

    Vrei cel mai mic cost lunar (DIY)

    Bază E-Potion + shot de nicotină

    bază E-Potion

    De la echipa e-Potion: Acest clasament e părerea noastră, construită pe dispozitivele pe care le-am testat până acum în cele două magazine din Sibiu. Pentru tine, cel mai bun poate fi altul – și e perfect în regulă. Îl împărtășim ca să ajutăm comunitatea de vaperi din România cu experiența noastră directă, nu ca pe un verdict bătut în cuie. Recunoaștem deschis și că oricine poate greși, noi inclusiv. Dacă ai testat ceva ce își merită locul în top, spune-ne în comentarii.

    Cum Am Făcut Acest Top: Vânzări, Rată de Retur și Consumabile

    Clasamentul se bazează pe vânzările din cele două magazine e-Potion din Sibiu și din magazinul online, pe rata de retur la 30 de zile și pe disponibilitatea consumabilelor în 2026, nu pe reclame.

    Am folosit patru criterii, în ordinea asta:

    • Consumabile în stoc: un brand intră în top doar dacă rezistența de vape sau capsula de schimb e disponibilă permanent la noi, nu o dată pe trimestru.
    • Rată de retur la 30 de zile: numărăm doar defectele reale (baterie, contact, scurgeri), nu returnările de tip „nu-mi place aroma”. Cifrele vin din rapoartele de retur ale celor două magazine din Sibiu și de pe e-potion.ro.
    • Conformitate TPD: fiecare model din top respectă limita de 2 ml pe capsulă și 20 mg/ml nicotină din Directiva 2014/40/UE, transpusă prin Legea nr. 201/2016. Fără excepții și fără variante „de import”.
    • Feedback direct de la clienți: ce ne spun oamenii când vin după a doua capsulă sau când aduc dispozitivul înapoi după o lună.

    Vindem vape-uri și țigări electronice de peste 15 ani în Sibiu, iar de câțiva ani și online, deci cifrele de mai jos vin din rapoarte de vânzări, nu din fișe de prezentare.

    ARUNCI BANI PE VAPE DE UNICĂ FOLOSINȚĂ ÎN FIECARE ZI?

    LONGFILL DRIFTER BAR 16/24ML

    Concentrat puternic din laboratorul Juice Sauz, profiluri fidele disposable-urilor. Fructele sunt gata în 24h, agiți și vapezi.

    Top 10 Branduri de Țigări Electronice în 2026

    Fiecare brand primește mai jos modelul reper din 2026, specificațiile confirmate de producător și profilul de vaper căruia i se potrivește. Unde am măsurat noi ceva diferit față de fișa tehnică, spunem explicit.

    Vaporesso – Cel Mai Vândut Vape Reîncărcabil cu Capsulă, Ideal pentru Începători

    Vaporesso ocupă locul 1 pentru că seria XROS este, din 2021 încoace, cel mai vândut vape reîncărcabil cu capsulă din magazinele noastre.

    Cifra vine atât din cele două magazine din Sibiu, cât și din rapoartele de vânzări de pe e-potion.ro, unde XROS e constant primul kit reîncărcabil pe care îl ia cineva care abia a lăsat țigara. Motivul e simplu: nu are butoane de reglat, se activează la inhalare și capsula se schimbă în două secunde.

    • XROS 6: baterie de 1800 mAh, putere până la 30 W, încărcare rapidă la 3 A, cartuș de 3 ml (2 ml în versiunea TPD), rezistențe COREX 3.0 de 0,4-1,2 Ω (specificații confirmate pe store.vaporesso.com).
    • Ecosistem: aceeași capsulă funcționează pe generații succesive de XROS, deci nu rămâi cu un dispozitiv mort când apare modelul nou.
    • Pentru putere: Luxe X3, cu 2600 mAh, 45 W și rezistență Dual Mesh, pentru cine vrea mai mulți vapori fără să treacă la un mod cu acumulator extern.
    • Pentru cine: începători și foști fumători, tragere pe gură, ca dintr-o țigară (MTL), cu lichide 50/50 sau sare de nicotină.

    Rezistența COREX 3.0 e singura piesă pe care o schimbi la câteva săptămâni, așa că am pus rezistențele Vaporesso compatibile într-o categorie separată, ca să le găsești fără să cauți prin toate kiturile.

    Vozol – Lider la Capsule Preumplute și Vape de Unică Folosință

    Vozol este brandul cu cea mai rapidă creștere din România în ultimii doi ani, datorită sistemului Switch Pro cu capsule preumplute și gamei de unică folosință.

    În rapoartele noastre de vânzări din Sibiu și de pe e-potion.ro, Vozol a urcat în doi ani de la o marcă de nișă la al doilea brand ca volum. Motorul creșterii e Switch Pro: schimbi capsula magnetic, fără reumplere și fără rezistențe.

    • Switch Pro: baterie de 400 mAh; Switch Pro 2: baterie de 500 mAh și ecran. Ambele folosesc aceeași capsulă de 2 ml cu 20 mg/ml sare de nicotină, rezistență mesh, circa 700 de pufuri pe capsulă și încărcare USB-C.
    • Arome: peste 30 de arome de capsule Switch Pro pe e-potion.ro, cea mai largă gamă dintre sistemele cu capsule preumplute pe care le vindem.
    • Fără nicotină: Star 6000 în versiunea TPD de 2 ml, pentru cine vrea doar gust. Variantele Star și Gear cu rezervor peste 2 ml vândute pe alte piețe nu intră în acest top (vezi secțiunea despre branduri excluse).

    Dacă vrei să vezi toate dispozitivele reîncărcabile Vozol, inclusiv Switch Pico, ai gama Vozol la un loc. Iar pentru istoricul modelelor, diferențele dintre generații și lista de arome pe fiecare sistem, am scris separat ghidul complet Vozol pentru România.

    Voopoo – Putere, Ecran și Rezistențe PnP Interschimbabile

    Voopoo este alegerea celor care vor un dispozitiv cu putere reglabilă, ecran și rezistențe interschimbabile, fără să treacă la un mod cu acumulator extern.

    Asta e categoria unde cumperi o singură dată dispozitivul și apoi îi schimbi doar rezistența PnP, în funcție de lichid și de stilul de tragere. Cipul GENE reglează puterea automat după rezistența montată.

    • Argus Pod SE: baterie de 800 mAh, putere până la 18 W, capsule de 0,7 Ω și 1,2 Ω, corp din aliaj de zinc, pentru MTL.
    • Doric GO: baterie de 2600 mAh, până la 30 W, cartuș de 5 ml (2 ml în versiunea TPD), cip GENE AI 2.0. Atenție la un detaliu: Doric GO folosește rezistență integrată în cartuș, de 0,6 Ω și 1 Ω, nu sistemul PnP clasic cu rezistență separată.
    • Seria Drag: rămâne vârful de gamă Voopoo pentru cine vrea acumulator mare și mod cu ecran; Drag 6, cu 4400 mAh, e generația curentă.
    • Pentru cine: vaperi intermediari, tragere restrictivă în plămâni (RDTL) sau tragere direct în plămâni (DL), cu shortfill cu procent mare de VG.

    Sistemul PnP acoperă de la 0,15 Ω pentru nori până la 1,2 Ω pentru MTL. Le ținem pe toate în categoria de rezistențe Voopoo, ca să verifici stocul înainte să iei kitul.

    Geekvape – Dispozitivele IP68 Care Rezistă la Apă, Praf și Șocuri

    Geekvape este brandul din top care certifică dispozitivele Aegis la standardul IP68, adică rezistență la apă, praf și șocuri.

    Asta contează concret pe șantier, la pescuit sau pentru oricine își scapă telefonul o dată pe săptămână. Producătorul numește protecția „tri-proof”, adică rezistent la trei tipuri de agresiune: apă, praf și impact.

    • Aegis Hero 5: baterie de 2000 mAh, putere până la 50 W, rezistențe B-series de 0,2-1,2 Ω, cartuș de 6,5 ml (2 ml în versiunea TPD), încărcare la 5 V/2 A, certificat IP68 conform Geekvape.
    • Wenax Q si Sonder Q: baterie de 1000 mAh, capsulă de 2 ml, rezistențe de 0,8 Ω și 1,2 Ω, pentru cine vrea protecția Aegis într-un format de buzunar, doar MTL.
    • Pentru cine: lucru în exterior, RDTL la putere medie, lichide 50/50 sau shortfill 60/40.

    Semnalul nostru cel mai clar: în rapoartele de retur din cele două magazine din Sibiu și de pe e-potion.ro, Geekvape are cea mai mică rată de retur pentru defecte fizice dintre toate brandurile din acest top. Rezistențele B-series se schimbă la fel de simplu ca la orice kit pod; ținem toate rezistențele Geekvape în stoc, cu valoarea în ohmi în titlul produsului.

    Uwell – Referința pentru Aromă la Putere Mică (MTL)

    Uwell a devenit sinonim cu seria Caliburn, considerată de mulți vaperi MTL referința pentru claritatea aromei la putere mică.

    Diferența o face tehnologia Pro-FOCS 4.0: aerul trece prin rezistență înainte să ajungă la tine, nu pe lângă ea, deci aroma iese concentrată chiar și la 12-15 W. Practic, la un lichid de tutun sau desert simți straturile, nu doar dulceața.

    • Caliburn G3: baterie de 900 mAh, capsulă de 2,5 ml (2 ml în versiunea TPD), putere până la 25 W. Modelul de intrare, fără ecran.
    • Caliburn G4: baterie de 1300 mAh, putere reglabilă între 5 și 35 W, rezistențe GPP de 0,4-0,9 Ω, ecran color. Modelul reper din 2026.
    • Caliburn G4 Pro: baterie de 1800 mAh, până la 35 W, ecran tactil de 2,51″, rezistențe de 0,4-1,2 Ω, pentru cine vrea o zi și jumătate de autonomie.
    • Destinate pentru: lichide cu profil complex (tutun, custard, desert), MTL strict, sare de nicotină sau lichid 50/50.

    Rezistențele GPP sunt comune pe G4 și G4 Pro, ceea ce simplifică stocul. Dacă ai deja un Caliburn, rezistențele Uwell pentru toate generațiile sunt în aceeași categorie, cu valoarea în ohmi în titlul fiecărui produs.

    Aspire – Durabilitate și Cele Mai Ieftine Consumabile

    Aspire rămâne alegerea pentru cine vrea un dispozitiv care ține ani, nu luni, cu consumabile ieftine și fiabile.

    Aspire e cunoscut de peste un deceniu pentru rezistențele BVC și BDC, care au setat standardul de fiabilitate la kiturile MTL. Brandul nu aleargă după ecrane și lumini; construiește dispozitive simple, cu rezistențe care costă puțin și se găsesc peste tot.

    • PIXO Aura 2: baterie de 1800 mAh, putere până la 35 W, cartuș de 3 ml (2 ml în versiunea TPD), mod automat (Smart Mode) care reglează puterea după rezistență, capsule mesh Pixo de 0,4-1,2 Ω, single și dual mesh (specificații confirmate pe aspirecig.com).
    • Zelos M80: baterie de 2600 mAh, putere între 5 și 80 W, rezistențe Aspire Nautilus interschimbabile de 0.3, 0.7, 1.0, 1.6 Ω, format de stilou.
    • Destinate pentru: cel mai mic cost pe lună la un reîncărcabil, MTL sau RDTL, lichide 50/50 și shortfill 60/40.

    Costul mic pe lună vine din două locuri: rezistențele Nautilus și capsulele Pixo sunt printre cele mai ieftine din top, iar dispozitivul nu are vreo parte care să i se strice. Verifică oricând stocul de rezistențe Aspire înainte să cumperi; la Aspire, rar lipsește ceva.

    Elf Bar – Cel Mai Cunoscut Brand de Unică Folosință, Acum pe Capsule

    Elf Bar a definit categoria de unică folosință în România, iar acum mută aceleași arome pe capsule preumplute reîncărcabile Elfa Pro.

    Dacă ai vapat vreodată un Elf Bar 600, știi deja aromele. Diferența e că Elfa Pro le pune într-o capsulă pe care o schimbi, nu într-un dispozitiv pe care îl arunci după o zi. Gustul rămâne identic, fiindcă lichidul e același.

    • Elf Bar 600: țigară electronică de unică folosință (disposable) de 2 ml, 20 mg/ml, circa 600 de pufuri, cu rezistență QUAQ mesh.
    • Elfa Pro: baterie de 500 mAh, capsule preumplute de 2 ml cu 20 mg/ml, rezistență QUAQ mesh de 1,2 Ω, circa 600 de pufuri pe capsulă, încărcare USB-C în aproximativ 30 de minute.
    • Compatibilitate: capsulele Elfa Pro merg și pe bateria Elfa clasică, deci nu rămâi cu capsule fără dispozitiv.
    • ELFLIQ: aceleași arome în flacon de 10 ml, dacă vrei să le pui într-un kit reîncărcabil clasic.

    Pentru capsule, baterii și kiturile Turbo, ai pagina dedicată Elf Bar Elfa Pro cu toate aromele pe stoc. Dacă vrei totuși varianta fără reîncărcare, toate țigările electronice de unică folosință conforme TPD sunt grupate pe brand și pe număr de pufuri.

    VUSE – Capsule Preumplute Disponibile în Orice Benzinărie

    VUSE, brandul de vape al British American Tobacco, este sistemul cu capsule preumplute cu cea mai largă distribuție din România.

    Avantajul VUSE nu e performanța, ci faptul că găsești capsula în orice benzinărie, chioșc sau supermarket, la 11 noaptea, într-un oraș în care nu există vape shop. Pentru cineva care călătorește mult, asta bate orice specificație.

    • Go Reload 1000: baterie de 530 mAh, capsulă de 2 ml cu 20 mg/ml, rezistență ceramică FEELM, până la 1000 de pufuri (valoare declarată de producător), încărcare USB-C, blocare pentru copii.
    • Pro One 1000: aceeași capsulă, baterie mai mare și autonomie mai bună între încărcări.
    • Pufuri reale: BAT declară „până la 1000″, dar la o tragere normală de fumător reduci considerabil mai jos. Nu e o problemă a VUSE, e felul în care se numără pufurile în toată industria.

    Am detaliat dispozitivele, capsulele și aromele disponibile în România în ghidul complet VUSE, inclusiv câte pufuri am obținut noi dintr-o capsulă.

    VEEV – Element Ceramic și Vapat Discret, de la PMI

    VEEV este linia de țigări electronice cu capsule de la Philip Morris International, remarcată prin elementul de încălzire ceramic care elimină gustul de ars.

    VEEV One e sistemul pe care îl recomandăm celor care vor un vapat discret: vapori puțini, fără miros persistent, dispozitiv cât o brichetă. Elementul ceramic încălzește uniform și oprește dispozitivul când capsula se golește.

    • VEEV One: baterie de 450 mAh, capsulă preumplută de 2 ml, nicotină 1,8% (echivalent cu 20 mg/ml, sare de nicotină), element ceramic compact, detectare a nivelului scăzut de lichid, până la 1000 de pufuri pe capsulă, încărcare USB-C.
    • Procent vs mg/ml: unele capsule VEEV și inPrime sunt etichetate 1,6%, adică 18 mg/ml; verifică pe pachet.
    • VEEV One Plus: baterie de 720 mAh și circa 1500 de pufuri, anunțat pentru Europa în vara 2026; nu îl trecem în tabel până nu e confirmat pe stoc în România.

    Ce înseamnă concret 1,8% față de 20 mg/ml, și de ce nu e o excepție de la TPD, am explicat în câtă nicotină are capsula VEEV. Iar dacă eziți între cele două sisteme închise mari, comparația VEEV vs VUSE pune față în față autonomia, aroma și costul pe capsulă.

    IQOS – Tutun Încălzit, Nu Țigară Electronică cu Lichid

    IQOS nu este o țigară electronică: nu vaporizează lichid, ci încălzește o rezervă de tutun (TEREA) la temperatură controlată, fără ardere.

    L-am inclus în top fiindcă, în cele două magazine din Sibiu și în căutările de pe e-potion.ro, jumătate dintre clienții care cer „o țigară electronică” caută de fapt IQOS. Merită să știi de la început ce cumperi: tutun real încălzit, nu lichid cu aromă.

    • Tehnologie: generația ILUMA folosește încălzire prin inducție (SmartCore); nu mai există lamă de curățat, elementul metalic e în interiorul rezervei TEREA.
    • Rezerve compatibile: TEREA (tutun), DELIA (tutun, gamă mai nouă) și LEVIA (fără tutun, cu nicotină, pe bază de plante).
    • Sesiune: până la 6 minute sau 14 pufuri pe rezervă la ILUMA standard; ILUMA i, cu FlexPuff, extinde până la 18 pufuri și adaugă Pause Mode de 8 minute.
    • Context legal: de la 23 octombrie 2023, produsele din tutun încălzit nu mai pot avea arome caracteristice în România, deci gama TEREA e strict tutun sau mentol discret.

    Diferența de gust față de un lichid de vape e mare, iar cine vine de la țigară o simte imediat. Rezervele TEREA au toate variantele disponibile legal în România, cu descrierea intensității pentru fiecare.

    Tabel Comparativ: Cele 10 Branduri Față în Față

    Tabelul rezumă sistemul, stilul de tragere, consumabilul, autonomia modelului reper și nivelul de utilizator pentru fiecare brand.

    Brand

    Sistem

    Stil de tragere

    Consumabil

    Baterie model reper (mAh)

    Nivel utilizator

    Vaporesso XROS 6

    Capsulă reîncărcabilă

    MTL

    Rezistență COREX 3.0

    1800

    Începător

    Vozol Switch Pro 2

    Capsulă preumplută

    MTL

    Capsulă 2 ml, 20 mg/ml

    400-500

    Începător

    Voopoo Argus / Doric GO

    Capsulă reîncărcabilă, rezistență PnP

    MTL, RDTL, DL

    Rezistență PnP

    800-2600

    Intermediar

    Geekvape Aegis Hero 5

    Capsulă reîncărcabilă, IP68

    MTL, RDTL

    Rezistență B-series

    2000

    Intermediar

    Uwell Caliburn G4

    Capsulă reîncărcabilă

    MTL

    Rezistență GPP

    1300

    Începător, intermediar

    Aspire PIXO Aura 2

    Capsulă reîncărcabilă

    MTL, RDTL

    Capsulă mesh Pixo

    1800

    Începător

    Elf Bar Elfa Pro

    Capsulă preumplută

    MTL

    Capsulă 2 ml, 20 mg/ml

    500

    Începător

    VUSE Go Reload 1000

    Capsulă preumplută

    MTL

    Capsulă 2 ml, 20 mg/ml

    530

    Începător

    VEEV One

    Capsulă preumplută

    MTL

    Capsulă 2 ml, 1,8%

    450

    Începător

    IQOS ILUMA i

    Tutun încălzit

    Nu se aplică

    Rezervă TEREA / DELIA / LEVIA

    Acumulator integrat, nu se aplică pe rezervă

    Începător

    Șase din zece branduri sunt reîncărcabile cu rezistență sau capsulă de umplut, trei sunt sisteme închise cu capsulă preumplută, iar unul e tutun încălzit. Dacă vrei să compari direct doar kiturile pe care le umpli tu, categoria de vape reîncărcabil le are pe toate filtrate după brand și baterie.

    CAUȚI UN LICHID BUN CARE SĂ NU-ȚI GOLEASCĂ PORTOFELUL?

    LICHIDE SMOKEMANIA TPD 6, 12, 18MG 10ML

    Sub 26 lei sticla de 10ml, cea mai vândută linie e-Potion. Aromă intensă fără să fie agresivă, gata de vapat direct din sticlă.

    Cum Alegi Brandul de Țigară Electronică Potrivit pentru Tine

    Alege după trei criterii, în ordine: sistemul (reîncărcabil sau preumplut), stilul de tragere (MTL sau DL) și costul lunar al consumabilelor.

    Ordinea contează. Sistemul îți spune cât efort ești dispus să depui zilnic, stilul de tragere îți spune ce rezistență și ce lichid îți trebuie, iar costul lunar decide dacă rămâi pe vape sau te întorci la țigară. Dacă vii din zona de unică folosință și nu ești sigur că merită trecerea, am răspuns separat la întrebarea disposable sau reîncărcabil, cu calcul de cost pe 30 de zile.

    Reîncărcabil sau Preumplut: Care Ți Se Potrivește?

    Reîncărcabil (Vaporesso, Uwell, Aspire, Voopoo, Geekvape) înseamnă cost pe ml de 3-5 ori mai mic; preumplut (Vozol, Elf Bar, VUSE, VEEV) înseamnă zero efort, dar ești legat de capsulele brandului.

    La reîncărcabil ai libertate de alegere a lichidului: poți pune un lichid TPD de 10 ml, un shortfill completat cu shot de nicotină sau un longfill (flacon cu aromă concentrată, pe care îl completezi cu bază). Plătești pe mililitru, nu pe capsulă. La preumplut, capsula vine gata dozată, la 20 mg/ml, și nu te murdărești pe mâini, dar nu poți schimba nici concentrația, nici brandul de lichid.

    Regula noastră din magazin: dacă ai încercat deja de două ori să treci pe reîncărcabil și te-ai întors la unică folosință, ia un sistem cu capsule preumplute. Dacă ești dispus să umpli o capsulă la două zile, reîncărcabilul te costă mai puțin de la a doua lună.

    MTL sau DL: Ce Stil de Tragere Ți Se Potrivește?

    Dacă vii de la țigara clasică vrei MTL: rezistență peste 0,8 Ω, sub 15 W, lichid 50/50 sau sare de nicotină. DL cere rezistență sub 0,5 Ω, peste 25 W și shortfill cu procent mare de VG.

    MTL înseamnă că tragi vaporii în gură și apoi îi inhalezi, ca dintr-o țigară: tragere strânsă, nicotină la 10-20 mg/ml, consum mic de lichid. DL înseamnă că inhalezi direct în plămâni, cu flux de aer larg, la rezistență sub 1 Ω (sub-ohm), de obicei cu 3-6 mg/ml, fiindcă volumul de vapori e de câteva ori mai mare. Între ele stă RDTL, tragere în plămâni cu fluxul de aer strâns, la 0,5-0,8 Ω.

    Rezistența montată dictează lichidul, nu invers: o rezistență de 1,2 Ω cu un shortfill 70/30 dă gust de ars în două zile. Am explicat legătura dintre ohmi, wați și aromă în ghidul despre rezistența de vape, cu tabel de compatibilitate.

    Cât Costă Lunar un Vape Reîncărcabil Față de Capsule Preumplute

    La un consum de 2 ml pe zi, un kit reîncărcabil cu lichid TPD de 10 ml costă orientativ 170-240 lei pe lună, iar capsulele preumplute ajung la 570-660 lei pe lună pentru același volum.

    Prețurile sunt orientative, valabile la data scrierii, și se schimbă odată cu acciza și cursul valutar:

    • Capsulă preumplută (Elfa Pro, VEEV One, VUSE, Vozol Switch): 19-22 lei bucata. O capsulă ține cam o zi, deci 30 de capsule pe lună înseamnă 570-660 lei.
    • Lichid TPD de 10 ml cu nicotină: 34-40 lei la majoritatea brandurilor, 28 lei la Smokemania pe e-potion.ro. La 2 ml pe zi consumi 6 flacoane pe lună, adică 170-240 lei.
    • Shortfill + shot de nicotină: un lichid de 60 ml la 3 mg iese la circa 130 lei; la 2 ml pe zi ține o lună, la DL (4-6 ml pe zi) doar 10-15 zile.
    • DIY cu aromă concentrată: aromă (25-45 lei) + shot de nicotină (29 lei) + bază (0,49 lei/ml dacă o amesteci singur din VG și PG) = 63-82 lei pentru 60 ml la 3 mg, adică o lună la 2 ml pe zi.

    Ordinea rămâne aceeași la orice consum: DIY, lichid TPD, shortfill, apoi capsulele preumplute. Cea mai frecventă greșeală la longfill e dozajul nicotinei, așa că am scris o rețetă simplă despre cât shot sau nicsalt pui la un longfill. Pentru shortfill și DIY ai nevoie de un shot de nicotină de 20 mg/ml, în 10 ml, care se toarnă direct în flacon.

    Verifică Dacă Ai Consumabile în Stoc Înainte să Cumperi

    Înainte să cumperi, verifică dacă rezistența sau capsula compatibilă e în stoc; un dispozitiv fără consumabile e un dispozitiv mort.

    Vedem lunar în magazin oameni cu un kit luat de la un chioșc pentru care nu mai există rezistență de schimb. Toate cele 10 branduri din top au consumabile în stoc permanent la noi, tocmai fiindcă ăsta a fost primul criteriu de selecție. Caută valoarea în ohmi pe cutia rezistenței vechi și compar-o cu titlul produsului din categoria de rezistențe de vape, unde sunt grupate pe brand. Pentru sistemele cu capsulă de umplut, cartușele și capsulele compatibile sunt listate cu modelul exact în titlu, ca să nu iei una nepotrivită.

    Cel Mai Bun Brand de Țigară Electronică pentru Începători

    Pentru începători, cel mai bun brand este Vaporesso, prin seria XROS: capsulă de 2 ml, activare automată la inhalare, baterie de 1500 mAh și consumabile disponibile în orice vape shop.

    XROS câștigă la începători din trei motive: nu are butoane, deci, duci la gură și tragi, ca la țigară; capsula e interschimbabilă între generații; iar rezistența COREX 3.0 se găsește în orice magazin de vape din România, nu doar la noi.

    Alternativele pe care le recomandăm în magazin:

    • Uwell Caliburn G5 dacă vrei aromă mai clară, la aceeași tragere MTL.
    • Aspire PIXO Max dacă vrei cel mai mic cost lunar.
    • Elf Bar Elfa Pro dacă știi sigur că nu vrei să umpli nimic.

    La nicotină, un fost fumător de un pachet pe zi începe de obicei cu sare de nicotină la 20 mg/ml și coboară la 10 mg/ml după prima lună. Un ghid pe nivel de experiență, de la primul kit până la mod cu acumulatori, ai în articolul despre ce vape ar trebui să cumperi. Iar dacă vrei să vezi doar modelele potrivite pentru început, kiturile starter sunt deja filtrate.

    La Care Brand de Țigară Electronică Ține Cel Mai Mult Bateria

    Dintre modelele reper, cele mai mari baterii le au Aspire Pixo Max (2600 mAh) și Voopoo Doric GO (2600 mAh), urmate de Geekvape Aegis Hero 5 și Aspire Zelos M80 (1800-2600 mAh).

    Clasamentul autonomiei la reîncărcabile, după capacitatea declarată de producător:

    1. Aspire Pixo Max și Voopoo Doric GO: 2600 mAh.
    2. Geekvape Aegis Hero 5: 2000 mAh.
    3. Aspire PIXO Aura 2 și Uwell Caliburn G4 Pro: 1800 mAh.
    4. Vaporesso XROS 6: 1800 mAh.

    La sistemele cu capsule preumplute, VUSE Pro One 1000 și VEEV One Plus (720 mAh) au cea mai mare autonomie, dar tot sub un kit reîncărcabil de mărime medie. Un detaliu pe care fișa tehnică nu ți-l spune: autonomia reală scade proporțional cu puterea. Un Aegis Hero 5 folosit la 50 W consumă bateria de 2000 mAh mai repede decât un XROS 6 la 12 W consumă 1800 mAh. Am măsurat autonomia reală pe zile, nu pe mAh, în topul vape-urilor reîncărcabile, unde fiecare model are cifra noastră lângă cea declarată.

    CHELTUI PREA MULT PE LICHIDE GATA FĂCUTE?

    GAMA DE AROME CONCENTRATE LA E-POTION

    Peste 470 de arome de la VapeBar, Drifter și Full Moon. Alegi tu intensitatea, raportul VG/PG și nicotina, de la 0 în sus.

    Ce Lichid Folosești cu Fiecare Brand de Vape

    La kiturile reîncărcabile MTL folosești lichide TPD de 10 ml sau sare de nicotină până la 20 mg/ml; la DL folosești shortfill cu VG 70%+ și nicotină de maximum 6 mg/ml.

    Aici e partea pe care o știm cel mai bine, fiindcă lichidele le facem noi, în laboratorul e-Potion din Sibiu. Rezistența dictează lichidul. O rezistență peste 0,8 Ω trage lent și vrea un lichid mai fluid, cu raport egal de glicerină vegetală (VG) și propilenglicol (PG); o rezistență sub 0,5 Ω trage mult și vrea un lichid dens, bogat în VG, cu puțină nicotină.

    • Pentru Vaporesso XROS, Uwell Caliburn, Aspire PIXO (MTL, 0,6-1,2 Ω): lichidele Smokemania TPD de 10 ml, produse la Sibiu, în raport 50/50, de la 0 la 20 mg/ml.
    • Dacă vrei absorbție rapidă, ca la țigară: sarea de nicotină. Potrivit unui studiu publicat în Nicotine & Tobacco Research (Christen et al., 2024), sarea de nicotină irită mai puțin la inhalare și permite concentrații mai mari decât nicotina liberă (freebase), la același dispozitiv. Ai sare de nicotină E-Potion în shot de 20 mg/ml, pe care o adaugi în bază sau în shortfill.
    • Pentru Voopoo Argus și Geekvape Aegis în DL (sub 0,5 Ω): shortfill The Vaping Giant, 30 ml în flacon de 60 ml, raport 70/30, pe care îl completezi cu un shot de nicotină. Pe același stil merge și Kings’ Dew, produs tot în Sibiu.
    • Dacă vrei sare de nicotină gata făcută, cu gust de unică folosință: Drifter Bar Salts, în flacon TPD de 10 ml, produse în laboratorul nostru din Sibiu din mai 2026, sub licență Juice Sauz.
    • Cel mai ieftin, DIY: o aromă concentrată E-Potion de 10 ml face 60 ml de lichid aromat; la fel și aromele The Flavor, iar VapeBar dă un lichid mai dulce și mai intens, ca la unică folosință.
    • Fără nicotină: toate cele șase kituri reîncărcabile din top merg la fel de bine cu lichid fără nicotină.

    Vrei să-Ți Prepari Singur Lichidul?

    Dacă vrei să-ți prepari singur lichidul, ai nevoie de trei lucruri: o bază VG/PG, o aromă concentrată și un shot de nicotină la concentrația dorită.

    Baza E-Potion vine gata amestecată, în 10 sau 30 ml, la raportul cerut de rezistența ta: 50/50 pentru MTL, 70/30 pentru DL. Din VG și PG cumpărate separat iese la circa 0,49 lei pe ml.

    Pentru nicotină, ai două variante. Shotul de nicotină pură, adică freebase la 20 mg/ml, e varianta clasică pentru shortfill și pentru cine vrea senzație mai puternică în gât. Sarea de nicotină e pentru absorbție rapidă și tragere lină la concentrații mari.

    Dacă vrei doar să adaugi nicotina, pornești de la un shortfill gata aromatizat. Shortfill-urile Smokemania sunt făcute pentru DL si MTL, cu 30 ml de lichid în flacon de 60 ml și loc pentru trei shoturi. Iar dacă nu vrei să amesteci absolut nimic, Drifter Bar Salts vin dozate din fabrică, în flacon de 10 ml, pentru orice kit MTL din acest top. Pentru cine vapează fără nicotină, lichidele Smokemania fără nicotină au aceleași arome ca varianta TPD, în flacon de 30 ml.

    Afla mai multe informatii aici: Longfill, Shortfill, Aromă Concentrată sau Lichid de Vape: Care Sunt Diferențele?

    Ce Branduri de Țigări Electronice Nu Am Inclus și De Ce

    Nu am inclus dispozitivele de pe piața gri cu rezervor peste 2 ml sau nicotină peste 20 mg/ml, pentru că nu sunt notificate în EU-CEG și nu au fost testate pentru emisii.

    Am lăsat pe dinafară trei categorii:

    • Unică folosință peste 2 ml sau peste 20 mg/ml: variantele non-TPD ale unor game populare, cu 5000, 10000 sau 50000 de pufuri, importate din afara UE. În top apar doar versiunile conforme ale acelorași branduri.
    • Dispozitive fără notificare EU-CEG: produsele fără notificare prin portalul comun european de notificare (EU-CEG) nu au fișă de emisii depusă la Ministerul Sănătății.
    • Produse aduse la bucată din alte piețe: inclusiv variantele Star și Gear cu rezervor peste 2 ml pe care le vezi în recenzii în engleză. Nu le vindem și nu le recomandăm.

    La import, tot ce depășește 2 ml rezervor sau 20 mg/ml e confiscabil la vamă, iar la un produs fără notificare nu ai pe cine trage la răspundere dacă bateria cedează. Regulile de transport și limitele legale le-am detaliat în articolul despre câte cartușe și țigări ai voie în avion și la vamă, inclusiv ce se întâmplă cu vape-urile neconforme la graniță.

    Ce Spune Legea Despre Țigările Electronice în România în 2026

    Orice țigară electronică vândută legal în România respectă trei limite: rezervor sau capsulă de maximum 2 ml, lichid cu nicotină de maximum 20 mg/ml în flacon de maximum 10 ml, și notificare prealabilă prin EU-CEG.

    Cadrul european este Directiva 2014/40/UE, al cărei articol 20 reglementează țigările electronice și flacoanele de reumplere. România a transpus-o prin Legea nr. 201/2016, care modifică Legea nr. 349/2002 privind prevenirea consumului de tutun. Producătorii și importatorii notifică fiecare produs prin EU-CEG, la Ministerul Sănătății, cu cel puțin 6 luni înainte de introducerea pe piață, iar supravegherea pieței revine ANPC.

    Vânzarea online pe teritoriul României este permisă. Sunt interzise doar vânzările transfrontaliere la distanță către consumatorii din România, adică un magazin din altă țară nu îți poate livra legal lichid cu nicotină acasă.

    Acciza pentru lichidul de țigară electronică, cu sau fără nicotină, este de 1,31 lei/ml de la 1 aprilie 2026, conform Legii nr. 141/2025. Nivelul anterior, de 1,09 lei/ml, a fost în vigoare de la 1 august 2025. Pentru un flacon de 10 ml, acciza singură înseamnă 13,10 lei din preț.

    Pentru tutunul încălzit, interdicția aromelor caracteristice se aplică în România de la 23 octombrie 2023, ceea ce explică de ce gama TEREA pentru IQOS conține doar variante de tutun și mentol. Toate produsele din acest articol, cu sau fără nicotină, se vând exclusiv persoanelor cu vârsta de peste 18 ani.

    Concluzie: Ce Brand de Țigară Electronică să Alegi în 2026

    Dacă vrei un singur răspuns: Vaporesso XROS pentru început, Voopoo sau Geekvape pentru putere, Elf Bar Elfa Pro dacă nu vrei să umpli nimic.

    Restul nevoilor au fiecare un brand potrivit. Vrei vapat discret, cu vapori puțini: VEEV One. Călătorești mult și vrei capsula în orice benzinărie: VUSE. Lucrezi afară și scapi lucrurile: Geekvape Aegis. Vrei gust de tutun real, fără lichid: IQOS ILUMA. Vrei costul lunar cel mai mic: un kit Aspire cu lichid Smokemania sau bază cu aromă concentrată. Nu există brand universal, există brandul potrivit pentru cum vapezi tu. Toate cele 10 sunt în stoc, cu consumabile, în categoria de vape-uri cu nicotină, unde poți filtra după brand, sistem și baterie.

    Întrebări Frecvente

    Care Este Cel Mai Bun Brand de Țigară Electronică pentru Începători în 2026?

    Vaporesso, prin seria XROS, este cel mai bun brand pentru începători: capsulă de 2 ml, activare automată la inhalare, baterie de 1800 mAh la XROS 6 și consumabile disponibile în orice vape shop din România. Alternative bune sunt Uwell Caliburn G4 pentru aromă și Vozol Switch Pro dacă nu vrei să umpli nimic.

    Care Brand de Vape Are Cele Mai Multe Arome?

    Vozol are cea mai largă gamă de arome dintre brandurile cu capsule preumplute vândute în România, prin sistemul Switch (Switch Pro și Switch Pro 2). Capsulele sunt de 2 ml cu 20 mg/ml sare de nicotină și se schimbă în câteva secunde, magnetic, fără reumplere.

    Ce Diferență Este între Vozol și Elf Bar?

    Ambele oferă capsule preumplute de 2 ml cu 20 mg/ml. Vozol Switch are mai multe arome și o tragere puțin mai deschisă; Elf Bar Elfa Pro (baterie de 500 mAh, rezistență QUAQ mesh de 1,2 Ω) preia aromele consacrate din zona de unică folosință și are o rețea de distribuție mai largă. Alegerea ține de aromă și de disponibilitate; am pus cele două branduri față în față în comparația Vozol vs Elf Bar.

    Este IQOS o Țigară Electronică?

    Nu. IQOS este un dispozitiv cu tutun încălzit: încălzește rezerve cu tutun real (TEREA) prin inducție SmartCore, fără lichid și fără ardere. O țigară electronică vaporizează un lichid cu propilenglicol, glicerină vegetală, aromă și, opțional, nicotină. Sunt două categorii diferite de produs, cu reguli diferite, iar diferențele concrete le-am listat în articolul țigară electronică vs IQOS.

    La Care Brand de Țigară Electronică Ține Cel Mai Mult Bateria?

    Dintre modelele reper, Vaporesso Luxe X3 și Voopoo Doric GO au cele mai mari baterii (2600 mAh), urmate de Geekvape Aegis Hero 5 (2000 mAh) și Aspire PIXO Aura 2 (1800 mAh). La sistemele preumplute, VUSE Pro One 1000 și VEEV One Plus (720 mAh) oferă cea mai mare autonomie.

    Cât Costă Lunar un Vape Reîncărcabil Față de Utilizarea de Capsule Preumplute?

    La un consum de 2 ml pe zi, un kit reîncărcabil cu lichid TPD de 10 ml costă orientativ 170-240 lei pe lună, în timp ce capsulele preumplute ajung la 570-660 lei pe lună pentru același volum. Cel mai ieftin rămâne DIY-ul, cu bază, aromă concentrată și shot de nicotină, sub 100 lei pe lună. Prețurile sunt orientative pentru 2026.

    Sunt Toate Aceste Branduri Conforme TPD în România?

    Da. Toate cele 10 branduri au produsele notificate prin EU-CEG la Ministerul Sănătății, cu capsule de maximum 2 ml și nicotină de maximum 20 mg/ml, și se vând legal, exclusiv persoanelor peste 18 ani. Dispozitivele cu rezervor peste 2 ml sau nicotină peste 20 mg/ml de pe piața gri nu intră în acest clasament.

    Mai multe articole

    Arată toate articolele (144) Ascunde articolele