Fumători în România 2026: Statistici Oficiale și Curiozități
România numără aproximativ 4,1–6,5 milioane de utilizatori de produse din tutun în 2026 (26–34% din adulți), situându-se în top 4 UE. Bărbații fumează de aproape 4 ori mai mult decât femeile (30,8% vs. 7,7%), tutunul cauzează 29.500 de decese anual și costă sistemul sanitar 1,63 miliarde euro, iar prevalența în rândul tinerilor de 15–16 ani a ajuns la 29% pentru vape (ESPAD 2024).
- Publicat in aprilie 21, 2026 11:14
Distribuie
-
Propilen Glicol e-Potion 100ml
Evaluat la 5.00 din 5 pe baza a 10 evaluări de la clienți(10)23,00 leiPrețul inițial a fost: 23,00 lei.22,90 leiPrețul curent este: 22,90 lei. TVA inclus -
Rezistenta Vaporesso GTX Mesh 0.6ohm
Evaluat la 5.00 din 5 pe baza unei singure evaluări(1)17,00 leiPrețul inițial a fost: 17,00 lei.15,50 leiPrețul curent este: 15,50 lei. TVA inclus -
Geekvape Wenax H1 0.7Ω 2.5ml
Evaluat la 5.00 din 5 pe baza unei singure evaluări(1)19,00 leiPrețul inițial a fost: 19,00 lei.17,00 leiPrețul curent este: 17,00 lei. TVA inclus
-
Capsula Vozol Sleek 1500 pufuri Pineapple Ice 2% 2ml
22,90 lei TVA inclus
-
Capsula Vozol Sleek 1500 pufuri Peach Ice 2% 2ml
22,90 lei TVA inclus
-
Capsula Vozol Sleek 1500 pufuri Mr Blue 2% 2ml
22,90 lei TVA inclus
- Acest articol a fost actualizat in mai 26, 2026 11:22
Recomandări cheie
- România e în top 4 UE la fumat, cu ~6,5 milioane de utilizatori de tutun. Eurobarometrul Special 539 (2024) raportează 34% prevalență, iar WHO 2024 numără 4,1 milioane fumători curenți; diferența vine din metodologie - WHO exclude vape și HTP.
- Bărbații fumează de aproape 4 ori mai mult decât femeile. INSP 2023 raportează 30,8% bărbați vs. 7,7% femei fumători zilnici - una dintre cele mai mari disparități de gen din UE, depășită doar de Lituania.
- Tutunul costă România 29.500 de vieți și 1,63 miliarde euro pe an. Decesele atribuibile fumatului reprezintă 8,82% din totalul mortalității anuale, iar cheltuielile sistemului sanitar pentru bolile asociate fumatului au depășit 1,631 miliarde euro în 2020 (EURISPES).
- Tinerii sunt cel mai îngrijorător segment: 29% utilizatori de vape la 15–16 ani. ESPAD 2024 plasează România peste media internațională a studiului (22,5%), iar vârsta de inițiere pentru produse noi a coborât sub 16 ani - față de 17,9 ani media generală.
- Renunțarea la fumat reușește rar fără suport: doar 5% reușesc singuri. 23,8% dintre fumători încearcă anual să se lase, dar 65,9% încearcă fără ajutor (cold turkey) - metoda cu cea mai slabă rată de succes pe termen lung (GATS Romania).
Curprins
Câți Fumători Sunt în România în 2026?
România se situează printre cele mai mari rate de consum de tutun din Uniunea Europeană. Conform WHO Global Report on Tobacco 2024, țara noastră înregistrează o prevalență de 26% a fumătorilor adulți curenți – echivalentul a aproximativ 4,1 milioane de persoane. Eurobarometrul Special 539, publicat în iunie 2024 pe baza anchetei mai–iunie 2023, raportează o cifră semnificativ mai mare: 34% utilizatori de produse din tutun, ceea ce ar reprezenta peste 6,5 milioane de adulți.
Diferența nu este o eroare, ci una metodologică: WHO numără exclusiv fumătorii curenți (zilnic + ocazional, vârsta 15+), în timp ce Eurobarometrul include orice utilizare de produs cu nicotină – vape, tutun încălzit (HTP) și pouches cu nicotină incluse.
Sursă | An | Definiție măsurată | % populație |
WHO Global Report | 2024 | Fumat curent (zilnic + ocazional), 15+ ani | 26% (~4,1 mil.) |
Eurobarometru Special 539 | 2024 | Orice produs din tutun/nicotină | 34% (~6,5 mil.) |
Eurostat | 2019 (rev. 2022) | Fumat zilnic | 19,8% |
INSP / Health at a Glance | 2023 | Fumat zilnic (bărbați + femei) | 38% (30,8% B / 7,7% F) |
Tendința recentă este îngrijorătoare: între 2020 și 2023, România a înregistrat o creștere de +4 puncte procentuale, ocupând locul 3 în UE după rata de creștere a prevalenței, conform analizei Institutului de Economie Internațională din Viena (WIIW, 2025).
Cifra de 4,1 milioane fumători și 34% prevalență vor apărea de mai multe ori în acest articol – sunt valorile de referință pentru 2024–2025 și baza oricărei analize serioase pe acest subiect.
Profilul Demografic al Fumătorului Român - Gen, Vârstă, Educație, Venit
Datele arată că nu există un profil unic al fumătorului român – consumul de tutun traversează toate straturile sociale, deși cu intensități diferite pe fiecare axă demografică.
Gen:
- Bărbații fumează aproape de 4 ori mai mult decât femeile: 36,2% vs. 16,6% (WHO 2024 / GSTHR Romania profile)
- La fumat zilnic, diferența este și mai accentuată: 30,6% bărbați vs. 7,5% femei (Eurostat 2019) – a doua cea mai mare diferență de gen din UE, după Lituania
- INSP 2023 confirmă: 30,8% bărbați vs. 7,7% femei fumători zilnici
Vârstă:
- Prevalența maximă se înregistrează la grupa 25–39 ani (32%), conform Eurobarometrului 539
- Consumul scade semnificativ după vârsta de 55 de ani
- Vârsta medie de inițiere: 17,9 ani (17,7 ani bărbați, 18,3 ani femei) conform GATS Romania; pentru produse noi (vape, HTP), vârsta a coborât la 14–15 ani
Educație:
- Cea mai ridicată prevalență apare la persoanele cu studii secundare și post-secundare non-terțiare
- Prevalența scade cel mai mult la absolvenții de studii superioare (Eurostat 2019)
Statut economic:
- Șomerii ating 40% prevalență, față de 21% la persoanele fără dificultăți financiare
- Persoanele cu probleme la plata facturilor: 38% prevalență (Eurobarometru 539)
Mediu și intensitate:
- Urban vs. rural: aproape egal – 30,1% urban, 30,3% rural (GATS Romania)
- Intensitate medie: 16,5 țigări/zi (bărbați 18,1, femei 13,7)
- 71,5% dintre fumătorii zilnici aprind prima țigară în primele 30 de minute de la trezire – indicator clinic de dependență severă conform scalei Fagerström
Vrei un lichid de vape sigur și certificat TPD?
Lichide Smokemania 10ml
Cum a Evoluat Prevalența Fumatului în România în Ultimii 30 de Ani?
Tendința fumatului în România nu este liniară. De la un nivel relativ scăzut în 1989, țara a ajuns la un vârf dramatic la începutul anilor 2000, a coborât pe parcursul anilor 2010 datorită legislației anti-fumat, și a revenit în creștere după 2020.
- 1989: 25,9% prevalență adulți (Centrul de Calcul, Statistică Sanitară și Documentare Medicală)
- 1994: 28% – creșterea atribuită exclusiv segmentului feminin (de la 11,3% la 15,2%)
- Începutul anilor 2000: ~44% prevalență – România în top 10 mondial alături de Bosnia, Yemen și Kenya (Programul Național Stop Fumat)
- 2011–2016: trend descendent susținut prin Legea 349/2002 și creșteri de accize
- 17 martie 2016: intrarea în vigoare a Legii 15/2016 – interdicție totală a fumatului în spațiile publice închise (baruri, restaurante, cluburi, mijloace de transport, locuri de joacă); impact estimat: -2 puncte procentuale în 2 ani
- 2019: 19,8% fumat zilnic (Eurostat); 30,2% fumat curent (GATS Romania)
- 2020–2023: +4pp creștere – locul 3 în UE după rata de creștere; explicat prin stagnarea accizelor, accesibilitate crescută și expansiunea produselor noi (+72% vânzări HTP între 2018–2020, conform WIIW)
- 2024: 26% (WHO) / 34% (Eurobarometru 539) – revenire la niveluri îngrijorătoare
- Proiecție 2030: WHO estimează 22–24% prevalență dacă politicile rămân neschimbate; sub 20% dacă accizele cresc cu inflație +5% anual
Ce Produse Din Tutun Consumă Românii? (țigarete, rulate, narghilea, HTP, vape, pouches)
Piața românească de tutun și nicotină cuprinde astăzi 6 categorii distincte, cu dinamici și cadre de reglementare diferite.
Categorie | % utilizatori curenți | Trend 2020–2024 | Cadru regulator |
Țigarete clasice | ~30% | Stabil / ușor descendent | TPD, Legea 201/2016 |
Țigarete rulate manual | 2,2% | Stabil | TPD |
Narghilea | 0,9% | Descendent (Legea 15/2016) | Interzis în interior |
Tutun încălzit (HTP) | 1,3% | ↑ puternic (+72% vol. 2018–2020) | OG 23/2023 (arome interzise) |
Țigară electronică (vape) | 3,4% | ↑ moderat | TPD, Legea 64/2024 |
Pouches cu nicotină | n/a (în creștere rapidă) | ↑ rapid din 2022 | Reglementat separat (non-tutun) |
Detalii pe categorii conform GSTHR:
- Țigarete clasice: 5,5 milioane utilizatori, medie 16,5 țigări/zi (GATS Romania). Dominate de Philip Morris (producție locală Otopeni), British American Tobacco și JTI.
- Țigari Rulate manual: preferință de cost – un pachet 30g echivalează cu 40+ țigări la o treime din prețul celor fabricate industrial.
- Narghilea: utilizarea în localuri complet interzisă din 2016. Consum rezidual acasă sau în spații outdoor.
- Tutun încălzit (IQOS, glo, lil): 4,3% au folosit vreodată; 30,1% au auzit de aceste produse (GATS). Top 3 motive consum: „pot fi folosite unde fumatul e interzis” (79%), „îmi place” (67,9%), „mai puțin dăunătoare” (62,1%). Aromele pentru HTP sunt interzise din 23 octombrie 2023 prin OG 23/2023.
- Vape / țigară electronică: 11,3% au folosit cel puțin o dată (GATS). Top motive: „pot fi folosite unde fumatul e interzis” (63,9%), „să renunț la fumat” (59,3%). La adolescenții 15–16 ani: 29% utilizatori curenți în 2024 (ESPAD), peste media internațională a studiului de 22,5%.
- Pouches cu nicotină (ZYN, VELO, Killa, Nordic Spirit): segment nou, smoke-free și tobacco-free, în creștere rapidă; nu sunt produse din tutun, dar conțin nicotină – interzise minorilor sub 18 ani.
Vrei gustul intens al unei vape de unică folosință în pod-ul tău?
Lichide Drifter Bar Salt 10ml
România vs. UE - Unde Ne Situăm pe Harta Fumatului?
La nivel european, România ocupă un loc nefavorabil: locul 4 în UE după prevalența totală a consumului de tutun în 2024, conform Eurobarometrului Special 539.
Țară | Prevalență totală (tutun) | Țigări/zi (medie) | Politică distinctivă |
Bulgaria | 37% | 18 | Accize mici, reglementare slabă |
Grecia | 36% | 18 | Fumat intens în cafenele |
Croația | 35% | 16 | Legislație similară RO |
România | 34% | 17 | Producător major UE (HTP + țigarete) |
Letonia | 32% | 15 | Vape în creștere (8%) |
Media UE | ~24% | 13–14 | – |
Danemarca | 14% | 13 | Campanii anti-fumat puternice |
Țările de Jos | 11% | 12 | Politică progresivă THR |
Suedia | 8% | 10 | Substituție masivă cu snus – smoke-free |
Modelul suedez este cel mai citat în literatura internațională: Suedia a coborât sub 5% fumat zilnic în 2024 – prima țară UE cu statut oficial „smoke-free” – prin adoptarea masivă a produselor de tip snus și nicotine pouches ca alternative la fumatul clasic. România nu urmează acest model.
Date comparative relevante:
- Numărul de țigări/zi: România e pe podiumul UE cu 17 țigări/zi, alături de Bulgaria și Grecia
- Vape în UE: medie de doar 3%; Estonia (9%) și Letonia (8%) au cele mai mari prevalențe; UK (non-UE, relevant ca model) atinge 6,7% utilizatori vape și concomitent cel mai scăzut fumat din istoria sa (12,8%) – corelație inversă documentată de EURISPES
- Decese atribuibile tutunului: 700.000/an în UE, din care 29.500/an în România – 23.300 bărbați și 6.200 femei, reprezentând 8,82% din toate decesele anuale (GSTHR / WHO 2021)
Fumatul la Tineri - Date Ingrijorătoare ESPAD și YRBSS
Segmentul minor este cel care generează cele mai alarmante statistici din întregul tablou epidemiologic.
- ESPAD 2024 (European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs): 29% dintre tinerii români 15–16 ani sunt utilizatori curenți de țigară electronică – față de media studiului de 22,5%, conform analizei WIIW Policy Note 2025
- YRBSS Romania 2022 (Youth Risk Behavior Surveillance Survey): 40% dintre liceeni au fumat cel puțin o țigară pe parcursul vieții; 8 din 10 au experimentat și produse noi (vape sau HTP), conform INSP / Medichub
- Vârsta medie de inițiere tutun: 17,9 ani (GATS Romania); pentru produse noi, coboară la 14–15 ani
- Prof. Florin Mihălțan (ENSP), citat de PressOne: „vom avea o generație de mari dependenți de nicotină la 16 ani”
Cadrul legal protector:
- Vârstă minimă legală: 18 ani pentru orice produs cu nicotină în România (Legea 349/2002 modificată)
- Sancțiuni pentru vânzare către minori: 5.000–20.000 lei, suspendare și închidere unitate la abateri repetate (Legea 64/2024)
- Vânzarea online: interzisă către minori; obligatoriu sistem de verificare a vârstei la checkout
- UE 2025: în pregătire reglementare pentru interzicerea vapatului în parcuri, stații, curți școlare și grădini zoologice
⚠️ Vânzare este strict interzisa catre minorilor. Comercianții autorizați – inclusiv e-potion.ro – verifică vârsta la livrare prin curier și la checkout online, conform legislației în vigoare.
Îți prepari propriul lichid și ai nevoie de nicotină?
NicShot și NicSalt e-Potion 10ml
Cât costă România Fumatul? Decese, Sistem Sanitar, Pierderi Economice
Dincolo de statisticile de prevalență, fumatul are un cost economic și uman cuantificabil – unul dintre cele mai mari din Europa de Est.
- 29.500 decese/an atribuibile tutunului în România: 23.300 bărbați + 6.200 femei = 8,82% din totalul deceselor anuale; 13,38% din decesele masculine, respectiv 3,87% din cele feminine (GSTHR / WHO 2021)
- 1,631 miliarde euro – costul direct al tratării bolilor cauzate de fumat în sistemul sanitar românesc doar în 2020 (EURISPES, citat Mediafax)
- ~14 ani pierdere medie de speranță de viață față de nefumători (WHO)
- Principalele cauze de deces atribuibile fumatului:
Boală | % din mortalitate atribuibilă fumatului |
Cancer pulmonar | ~90% din toate decesele prin cancer pulmonar |
BPOC (bronhopneumopatie cronică) | 80% |
Infarct miocardic | 35–40% |
AVC | 20–25% |
Cancer oral și esofagian | 75–80% |
Context economic și fiscal:
- Accize 2025: țigaretele cresc cu +21% cumulat față de 2022 – sub inflația cumulată din perioadă; HTP cresc cu 31–40%; lichidele vape primesc două creșteri consecutive de ~20% (WIIW Policy Note 2025)
- România este unul dintre cei mai mari producători UE de țigarete și HTP – fabrica Philip Morris de la Otopeni este cea mai mare producție europeană a companiei – context care explică lobby-ul redus pentru politici anti-fumat agresive
- Fumat pasiv: 700.000 decese/an în UE; România contribuie cu zeci de mii de afectați anual
Cadrul Legal Pentru Fumat în România - TPD, Legea 349/2002, Accize 2025 - 2026
România aplică integral Directiva 2014/40/UE (TPD – Tobacco Products Directive), transpusă național prin Legea 201/2016, completată de o serie de acte normative interne:
Ce s-a schimbat 2016–2024
- Legea 349/2002 – prevenirea și combaterea efectelor consumului produselor din tutun (baza legală generală)
- Legea 201/2016 – transpunerea TPD: limitare 20 mg/ml nicotină în lichide vape; capacitate maximă 10 ml flacon și 2 ml rezervor; avertismente combinate text+imagine pe 65% din pachet; interdicție mentol țigarete (2020)
- Legea 15/2016 (17 martie 2016) – interdicție totală a fumatului în spațiile publice închise: baruri, restaurante, cafenele, cluburi, mijloace de transport, locuri de joacă pentru copii
- OG 23/2023 – interzicerea aromelor pentru tutun încălzit din 23 octombrie 2023 (Directiva delegată UE 2022/2100)
- Legea 64/2024 – actualizare sancțiuni, clarificări pentru e-țigarete și HTP, reguli suplimentare pentru vânzarea online
Sancțiuni în vigoare (Legea 64/2024, art. 10):
- Persoane fizice: 100–500 lei
- Persoane juridice: 5.000 lei (prima abatere) → 10.000 lei + suspendare → 15.000 lei + închidere unitate
Vârsta minimă legală
18 ani pentru orice produs cu nicotină – țigarete, vape, HTP, pouches, baze nicotinice.
Accize 2025 (WIIW Policy Note)
Categorie | Creștere cumulată față de 2022 |
Țigarete clasice | +21% |
Tutun încălzit (HTP) | +31–40% |
Lichide de vape | ~+20% × 2 creșteri consecutive |
Perspectivă 2026: revizuirea Tobacco Taxation Directive la nivel UE – România va fi obligată la aliniere, ceea ce implică potențial creșteri suplimentare de accize.
Cadrul european TPD: interdicție arome țigarete (mentol 2020), interdicție arome HTP (2023), limite tehnice stricte pentru dispozitive vape și produse cu nicotină.
Vrei să economisești la vaping?
Vape-uri reîncărcabile premium
Curiozități Despre Fumat și Fumători - Date pe Care Nu le Stiai
- Producător major UE: România produce și exportă atât țigarete, cât și HTP – fabrica Philip Morris de la Otopeni este cea mai mare unitate de producție europeană a companiei, exportând în zeci de țări.
- 6 oameni pe minut mor în lume din cauza tutunului; 1 din 4 fumători moare de o boală direct legată de consum (WHO Global Report 2023).
- Vârsta de inițiere a coborât: de la 17,9 ani mediu în 2018 la sub 16 ani pentru produsele noi (vape, HTP) – un decalaj de aproape 2 ani în mai puțin de un deceniu.
- Boala matinală Fagerström: 71,5% dintre fumătorii zilnici aprind prima țigară în primele 30 de minute de la trezire – cel mai puternic indicator clinic de dependență severă de nicotină.
- Diferența de gen record: România are una dintre cele mai mari disparități bărbați/femei din UE – 36,2% vs. 16,6% (WHO 2024) – depășită doar de Lituania.
- Tentative de renunțare: 23,8% din fumătorii curenți încearcă să se lase anual; doar 5% reușesc pe termen lung fără asistență structurată (GATS Romania).
- Britanicii vs. românii: UK înregistrează 12,8% fumători și 6,7% utilizatori vape; România are 34% fumători și 3,4% utilizatori vape – corelație inversă documentată (EURISPES / Mediafax), care sugerează că substituția poate reduce fumatul clasic.
- Costul personal al fumatului: la 1 pachet/zi × 24 lei = 8.760 lei/an = ~1.750 euro/an numai pe țigarete clasice.
- Suedia smoke-free: prima țară UE sub 5% fumat zilnic, prin substituție masivă cu snus și nicotine pouches – model pe care România, cu cea mai mare fabrică Philip Morris europeană pe teritoriul său, nu îl urmează.
Cum se Lasă Românii de Fumat? Tentative, Metode, Rate de Succes
Datele GATS Romania pictează un tablou complex: intenția de renunțare există, dar reușita pe termen lung este rară fără suport.
- 23,8% dintre fumătorii curenți au avut o tentativă de renunțare în ultimele 12 luni (24,4% bărbați, 22,7% femei)
- Distribuție urban/rural: 23,1% urban vs. 24,8% rural – surprinzător de echilibrată
- Metode folosite:
- 65,9% – singuri, fără ajutor (cold turkey)
- 6,8% – terapie de substituție nicotinică (NRT): gumă, plasture, spray nazal, inhalator
- 5% – medicație (vareniclină / Champix, bupropion / Zyban)
- Rest: combinații sau produse alternative (vape, HTP)
- Rate de succes pe termen lung: doar ~5% reușesc singuri; vapatul ca instrument de tranziție este de 2× mai eficient decât NRT clasic, conform Cochrane Review (2022)
- Sfat medical: 76,2% dintre fumătorii care au vizitat un medic în ultimele 12 luni au fost întrebați despre fumat; 57,1% au fost sfătuiți să renunțe (GATS)
- Numărul mediu de tentative înainte de succes: 8–11, conform literaturii internaționale
Resurse gratuite în România:
- Programul Național Stop Fumat (CNAS): consiliere gratuită + medicație subvenționată – stopfumat.eu
- Linie telefonică dedicată și grupuri de suport județene (0800878673)
Întrebări Frecvente despre Fumători în România
Ce țigări fumează românii?
Românii preferă în prezent mărci internaționale, în frunte cu Kent (British American Tobacco), urmat de L&M și Marlboro (Philip Morris International), Pall Mall (British American Tobacco) și Winchester (JTI).
Înainte de 1989, cele mai populare mărci autohtone erau Carpați, Mărășești, Bucegi și Snagov, produse în fabrici românești din București, Iași, Timișoara și Sfântu Gheorghe. Astăzi, industria locală de tutun a scăzut semnificativ, iar piața este dominată de branduri multinaționale.
Câte persoane fumează în România?
România are aproximativ 4,1 milioane fumători adulți curenți conform WHO Global Report 2024 (prevalență 26%). Eurobarometrul Special 539 (2024) raportează o cifră mai mare – 34% utilizatori de produse din tutun, echivalentul a peste 6,5 milioane de adulți. Diferența vine din metodologie: WHO numără exclusiv fumatul; Eurobarometrul include vape și HTP.
În ce țară se fumează cel mai mult?
La nivel global, țara cu cea mai ridicată rată a fumatului este Kiribati (Oceanul Pacific), unde 52,4% din adulți sunt fumători. Cel mai mare număr absolut de fumători se înregistrează în China, cu peste 300 de milioane de fumători – aproape o treime din totalul mondial.
În Uniunea Europeană, cele mai ridicate rate de fumat se înregistrează în Bulgaria (37%), Grecia (36%) și Croația (35%). La polul opus, Suedia are cea mai scăzută rată de fumător din UE, de doar 8%.
Câți fumători sunt în lume?
Organizația Mondială a Sănătății (OMS) estimează că numărul fumătorilor la nivel mondial a ajuns la aproximativ 1,22–1,3 miliarde de persoane. Dintre aceștia, 70% trăiesc în țări în curs de dezvoltare, adică peste 800 de milioane de oameni.
Zilnic, la nivel mondial, sunt vândute aproximativ 15 miliarde de țigări, adică circa 10 milioane de țigări pe minut. OMS consideră fumatul drept cea mai mare cauză de deces evitabilă din lume.
Pe ce loc se află România la fumat în Uniunea Europeană?
România este pe locul 4 în UE după prevalența totală a tutunului în 2024, cu 34%, după Bulgaria (37%), Grecia (36%) și Croația (35%), conform Eurobarometrului 539. La capitolul fumat zilnic suntem pe locul 17 cu 19,8% (Eurostat 2019), aproape de media UE.
Câți români mor anual din cauza fumatului?
Tutunul cauzează aproximativ 29.500 decese pe an în România, conform Global State of Tobacco Harm Reduction (2021): 23.300 bărbați și 6.200 femei. Reprezintă 8,82% din toate decesele anuale. Speranța de viață este cu ~14 ani mai mică pentru fumători față de nefumători.
De la ce vârstă încep românii să fumeze?
Vârsta medie de inițiere a fumatului este 17,9 ani în România (GATS Romania). Pentru produse noi (vape, tutun încălzit), vârsta a coborât semnificativ – studiul ESPAD 2024 arată 29% utilizatori curenți de țigară electronică la grupa 15–16 ani, peste media internațională de 22,5%.
Cât plătește România pentru bolile cauzate de fumat?
Sistemul sanitar din România a cheltuit peste 1,631 miliarde euro doar în 2020 pentru tratarea bolilor legate de fumat, conform studiului EURISPES. La nivel UE, tutunul cauzează 700.000 decese anual și reprezintă principalul factor de risc evitabil pentru sănătate (Comisia Europeană / WHO).
Mai mulți bărbați sau femei fumează în România?
Bărbații fumează aproape de 4 ori mai mult decât femeile. WHO 2024 raportează 36,2% bărbați vs. 16,6% femei; INSP 2023 raportează 30,8% vs. 7,7% pentru fumat zilnic. România are una dintre cele mai mari diferențe de gen din UE, după Lituania (Eurostat 2019).
Câți români folosesc țigara electronică?
Aproximativ 3,4% dintre adulții români sunt utilizatori curenți de țigară electronică, iar 11,3% au folosit cel puțin o dată (GATS Romania). La grupa 15–16 ani, situația este radical diferită: 29% utilizatori curenți în 2024 (ESPAD). Pentru tutun încălzit, prevalența curentă este de 1,3% adulți.
Ce procent dintre români au încercat să se lase de fumat?
23,8% dintre fumătorii români curenți au avut o tentativă de renunțare în ultimele 12 luni (GATS Romania). Dintre aceștia, 65,9% au încercat singuri (cold turkey), 6,8% au folosit terapie de substituție nicotinică și 5% medicație. Doar aproximativ 5% reușesc pe termen lung fără asistență structurată.
S-ar putea sa-ti placa si:
S-ar putea sa-ti placa si:
-
Fumat · 3 sept. 2026
Cu Câte Țigări Ai Voie În Avion Și La Vamă În 2026
-
Fumat · 15 iul. 2026
Plămânii Unui Fumător: Cum Arată, Cum Sunt Afectați Și Se Pot Recupera?
-
Fumat · 29 iun. 2026
Se refac plamanii dupa ani de fumat?
Mai multe articole
- Vozol vs Țigările Clasice: Cât Economisești Real și Cum Faci Tranziția
- Glo vs IQOS vs Ploom: Comparație Completă 2026
- Dependența de Nicotină și Renunțarea la Fumat
- Țigară electronică vs IQOS: 9 Diferențe Reale
- Țigară Electronică Vs Țigară Normală: Care Este Mai Dăunătoare Și De Ce?
- Tipuri De Țigări: Ce Ar Trebui Să Știi Înainte Să Le Compari?
- Arome Delia IQOS: Red, Gold, Silver, Green, Purple Comparate
- White Snus vs Snus Clasic: Gust, Nicotină și Diferențe
- Glo vs Țigări: Diferențe Reale (Sănătate, Miros, Substanțe)
- Pauza de Tigară la Locul de Muncă 2026: Lege, Minute si Amenzi
- Ce Este Narghileaua? Componente, Funcționare și Riscuri 2026
- Ce Este glo: Cum Funcționează, Cu Ce Diferă și Ce Trebuie Să Știi Înainte Să Îl Folosești
Arată toate articolele (50) Ascunde articolele
- HEETS vs TEREA: Ce stick de tutun încălzit ar trebui să alegi?
- Cele Mai Bune Sfaturi Ca Să Te Lași De Fumat Și Să Rămâi Nefumător Pe Bune, Definitiv
- Ce Conține O Țigară Și De Ce Contează Aceste Componente Pentru Sănătatea Ta
- Actualizarea firmware-ului IQOS Și Tot Ce Trebuie Să Știi Înainte Să Începi
- Sunt HEETS/TEREA Mai Bune Decât Vapatul? Riscuri De Siguranță, IQOS VS Vape
- Glo Hyper Pro Vs IQOS Iluma: Intensitatea Aromei, Menținerea Și Confortul
- Ce Țigări Merg La Glo? Compatibilitate, Opțiuni De Marcă Și Tipuri De Stick-Uri
- Țigările Cu Tutun Încălzit Interzise (Interdicții Globale, Restricții De Aromă Și Legalitate)
- Țigări Care Nu Miros (Mărci Discrete Și Tehnologii Cu Miros Redus)
- Fumatul Ocazional: Implicații Pentru Sănătate, Prag Și Semnificație
- Ce Este Gudronul? Substanță Complexă, Țigară Și Utilizări Industriale
- Ce Este Fumatul? Dependența De Nicotină, Materiale, Utilizare Și Implicații
- Vapat Vs Fumat: Diferențe, Riscuri Pentru Sănătate Și Impact Pulmonar
- Narghilea Vs. Țigară Electronică: Care Este Mai Bună, Mai Sănătoasă Și Mai Sigură
- Tusea Fumătorului: Cauze, Simptome, Tratament Și Cum Să Te Recuperezi Rapid
- De La Ce Vârstă Poți Fuma Sau Folosi un Vape Fără Nicotină (Legi, Riscuri Și Reguli)
- Cine A Inventat Țigările? Istorie, Cronologie, Industriile Moderne Și Cultură
- Aparat Care Absoarbe Fumul De Țigară (Purificatoare De Aer, Unelte Și Filtre)
- Fumatul Pasiv (Riscuri Pentru Sănătate, Sarcină Și Protejarea Copiilor)
- În Cât Timp Iese Nicotina Din Corp? (Timpi De Detectare Și Eliminare Mai Rapidă)
- Sevraj Nicotina: Simptome, Etape și Recuperare Completă
- Fumatul Pasiv la Țigara Tradițională VS Țigara Electronică: Ghidul Complet 2025
- Absorbant Fum Tigară: Aparate, Filtre HEPA și Soluții
- Cel Mai Bun Tutun De Rulat (Alegeri De Top, Amestecuri Fine Și Mărci)
- Cel Mai Bun Tutun Pentru Injectat Țigări (Aparat De Injectat Și Tuburi)
- Țigări Ușoare Pentru Femei: Opțiuni, Riscuri Și Concepții Greșite
- Nicotina Reduce Cu Adevărat Stresul? Mitul Despre Fumat și Vapare Explicat Simplu
- Cum să Te Lași de Fumat: Ghidul Complet Pentru o Viață Fără Nicotină
- Diferenta Dintre Tutun Si Nicotina (Dependență, Niveluri Și Riscuri Pentru Sănătate)
- Cate Fumuri Are O Tigara? Comparație, Tehnică Și Echivalente De Vaporizare
- Cum Sa Fumezi? (Evită Tusea, Mirosul, A Fi Prins Și Cele Mai Bune Metode)
- Intoxicație Cu Nicotină: (Simptome, Cauze, Tratament Și Prevenire)
- IQOS Păreri: Experiențe, Diferențe, Și Dezavantaje Ale Utilizatorilor De Vapat
- IQOS Vs Țigări Normale: Diferențe, Riscuri, Nivelurile De Nicotină Și Chimicale
- Ai Voie Să Fumezi IQOS În Tren (Excepții, Politici, Drepturi Și Restricții)
- Arome Narghilea: Gusturi Unice, Experiențe Și Sfaturi Pentru Alegere
- Cele Mai Sănătoase Tigări: Comparații, Riscuri și Niveluri de Gudron
- Unde Poți Folosi Țigări Electronice Sau IQOS? Informații Importante Despre Utilizarea în Public
- Câtă Nicotină Conțin Heets (IQOS) și Neosticks (GLO)? Află Concentrațiile și Unde Găsești Heets Fără Nicotină
- Câtă nicotină are o țigară?
- Ce este tutunul: Tot ce trebuie sa stii
- Ce sunt Heets-urile si cum se folosesc cu sistemul IQOS
- Substantele nocive din tutun in comparatie cu tigara electronica
- Astmul si fumatul: Efectele fumatului asupra persoanelor astmatice + Cum poti sa invingi dependenta si sa-ti recapeti sanatatea
- Bronsita cronica si bronsita tabagica – simptome, cauze, tipuri si metode de tratament
- Fumatul si diabetul – legatura dintre ele, vaping si efecte asupra sanatatii
- Fumatul si sportul – afecteaza sau nu fumatul performanta sportiva si rezistenta la efort?
- In ce tara este interzis fumatul – informatii utile pentru orice calator
- Fumatul in alaptare: ghid informativ despre efectele fumatului asupra mamei si sugarului
- Fumatul in sarcina – riscuri asociate fumatului in sarcina si componenta sociala sau cum se vede asta din exterior